Przewodnik: Seszele

with Jeden komentarz

seszeleMarzycie o tym by zobaczyć prawdziwy „Raj na ziemi”? Jeśli tak, to najprawdopodobniej myślicie właśnie o Seszelach.

Seszele to wyspiarskie państwo położone na Oceanie Indyjskim, około 1,5 tysiąca kilometrów od wybrzeży Afryki. Terytorium obejmuje aż 115 wysepek, z czego tylko 33 są zamieszkane. Określenie „raj na ziemi” nie jest tutaj przypadkowe. Jak mówi legenda, portugalscy odkrywcy, gdy wylądowali na brzegu wyspy Praslin, napisali list do swoich zwierzchników z informacją, że udało im się odnaleźć opisany w Biblii raj.

Seszele dorobiły się kilku innych przydomków. Nazywane są między innymi „Wyspami Szczęścia”, „Wyspami Zakochanych” i… „Wyspami Milionerów”. Są bowiem nie tylko jedną z najpopularniejszych na świecie destynacji na miesiąc miodowy czy ślub, ale też miejscem, w którym chętnie wypoczywają właściciele ogromnych fortun.

Wyspy odwiedzają regularnie także fani podziwiania egzotycznej flory i fauny. Na wyspie Praslin, rośnie pierwotna dżungla, identyczna jak ta, po której miliony lat temu biegały dinozaury. Na wyspach żyją setki gatunków ptaków, ogromne owocożerne nietoperze, a także największa na świecie populacja żółwi olbrzymich.

Największa z wysp Seszeli to Mahe. Na niej znajduje się stolica państwa – Victoria – i żyje ponad 80% mieszkańców kraju. Druga pod względem wielkości – Praslin znana jest ze wspomnianej już pierwotnej puszczy i przepięknych dziewiczych plaż.

Najważniejsze informacje:

Jak dolecieć na Seszele

Na wyspie Mahe znajduje się międzynarodowe lotnisko, na które można dolecieć z kilku miast europejskich i kilkunastu na świecie. Z Europy, do stolicy Seszeli, dolecieć można bezpośrednio z Paryża, Zurychu, Wiednia, Londynu czy Frankfurtu nad Menem. Łatwiejsza może się jednak okazać trasa z przesiadką na bliskim wschodzie – w Dubaju, Omanie czy Abu Dhabi.

Drugie większe lotnisko znajduje się na wyspie Praslin. Tam jednak dolatują jedynie samoloty linii Air Seychelles z Mahe.

Jaka jest pogoda na Seszelach

Na Wyspach Cooka występują dwie pory roku – lato i zima. W trakcie obu, należy spodziewać się typowo tropikalnej pogody, czyli bardzo wysokiej wilgotności, temperatury od 26 do 30 stopni Celsjusza i przelotnych opadów deszczu. Zwykle opady są krótkie i intensywne. Latem temperatury są nieco wyższe, a deszcze występują częściej. Mniejsze są natomiast podmuchy wiatru – co ma spore znaczenie dla osób, którym marzy się np. rejs pomiędzy wyspami niewielką jednostką.

Kiedy najlepiej jechać na Seszele

Natychmiast! 🙂 Klimat na Seszelach jest idealny przez cały rok. Miejscowi zachęcają jednak do tego, by wybierać na wypoczynek okres od maja do października. W tym czasie notuje się mniej opadów oraz nieco niższe temperatury, które pomagają znieść bardzo wysoką wilgotność.

Co zabrać ze sobą na Seszele

Na Seszele na pewno musisz zabrać okulary przeciwsłoneczne i krem z wysokim filtrem. Słońce w tej części świata potrafi boleśnie poparzyć nawet w całkowicie pochmurny dzień. Przyda się także repelent na komary – szczególnie latem (październik – kwiecień).

Warto zabrać ze sobą ponadto sprzęt do snorkelingu. Seszele to jedno z najlepszych miejsc na świecie do nurkowania z rurką, jednak ceny wypożyczenia sprzętu na miejscu mogą być bardzo wysokie.

Czego nie zabierać na Seszele

Na Seszelach obowiązują bardzo wysokie kary za próbę wwiezienia, posiadanie i używanie narkotyków. Zabroniony jest ponadto wwóz warzyw i owoców, a także broni i sprzętu łowieckiego.

Co zobaczyć na Seszelach?

Seszele to idealne miejsce dla osób kochających przyrodę. Z największą atrakcję uznawany jest Park Narodowy Valle De Mai na wyspie Praslin. To, między innymi, jedyne na świecie miejsce gdzie występuje lodoicja seszelska – palma, której owoce w kształcie kobiecych pośladków są symbolem Seszeli.

To także mekka dla fanów plażowania – Seszele są znane z jednych z najpiękniejszych piaszczystych plaż na świecie. Swoją rozpoznawalność zdobyły między innymi dzięki unikalnym, ogromnym granitowym głazom leżącym na plażach od milionów lat. Skalne formacje w połączenie z drobnym białym piaskiem tworzą niesamowicie malownicze połączenie.

Warto odwiedzić stolicę Seszeli – Victorię. Na miejscu znajdziecie wyjątkową kolonialną architekturę czy też targ pełen niesamowitych tropikalnych owoców i lokalnych produktów.

Koniecznie trzeba wybrać się na snorkeling – czy to ze zorganizowaną wycieczką, czy na własną rękę. Szczególnie polecamy park narodowy Baie Ternay.

Jakiej waluty używa się na Seszelach

Seszele posiadają swoją własną walutę – Rupię Seszelską. Banknoty i monety z Seszeli są chętnie zbierane przez kolekcjonerów z całego świata, ze względu na ciekawy design z wykorzystaniem miejscowej flory i fauny. W wielu miejscach można jednak płacić w Euro i Dolarach. Część osób wręcz preferuje taką płatność.

Płatności kartą na miejscu są możliwe w większych sklepach i restauracjach. Nie jest to jednak norma, więc warto zaopatrzyć się w gotówkę. Na Mahe, dostęp do bankomatów jest dość łatwy. Wypłacając z nich lokalną walutę należy pamiętać, że po wakacjach trudno będzie wymienić ją na inną – wypłacajcie zatem tylko tyle ile faktycznie potrzebujecie. Zdarzają się także bankomaty, które nie akceptują kart MasterCard a wyłącznie Visa.

Wizy na Seszele

Wybierając się na Seszele nie potrzebujesz wizy, jeśli zamierzasz zostać tam krócej niż 90 dni. Będziesz natomiast potrzebować biletu lotniczego na powrót, ważnego na cały ten okres paszportu oraz potwierdzenia rezerwacji noclegu na miejscu.

Szczepienia na Seszele

Seszele nie wymagają żadnych szczepień obowiązkowych dla turystów. Od tej reguły jest jednak jeden wyjątek – jeśli wcześniej podczas podróży zatrzymacie się (choćby na chwilę!) w rejonie występowania Żółtej Febry (w Afryce lub Ameryce Południowej) będzie od Was wymagana międzynarodowa książeczka szczepień i ważne szczepienie przeciwko Żółtej Febrze. Bez tego szczepienia nie zostaniecie wpuszczeni na teren kraju. Szczepienie na Żółtą Febrę należy wykonać na co najmniej 10 dni przed podróżą.

Pośród szczepień zalecanych znajdują się WZW A i B, BTP, wścieklizna i dur brzuszny.

Jakie jest napięcie w gniazdkach na Seszelach

Napięcie w sieci na Seszelach to 240V / 50 Hz. Gniazdka w większości miejsc są typu G, czyli takie jak w Wielkiej Brytanii.

Komunikacja na Seszelach

Pomiędzy poszczególnymi wyspami możesz podróżować samolotem, helikopterem lub statkiem. Loty na Praslin z Mahe obsługuje codziennie lokalna linia lotnicza Air Seychelles. Dla nieco bogatszych turystów, świetną opcją są podróże pomiędzy wyspami na pokładzie helikoptera. Najtańsze jest oczywiście pływanie lokalnymi promami lub prywatnymi łodziami. Może to być jednak utrudnione zimą (maj – wrzesień) ze względu na wiatr i wysokie fale.

Na Mahe kursują bardzo tanie autobusy, którymi w ciągu dnia można dojechać w każdy zakątek wyspy. Jeśli autobus nie jest zapełniony, kierowca może pozwolić Wam zabrać także bagaże.

Na głównej wyspie skorzystać można także z usług taksówek. Te jednak nie należą do tanich. Kilkukilometrowa podróż może kosztować nawet kilkaset złotych.

Ponadto popularnym środkiem lokomocji na wyspach są wszędobylskie skutery i wypożyczane samochody.

Na wyspach obowiązuje ruch lewostronny. Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy, którym można posługiwać się przez trzy miesiące.

Internet i telefon na Seszelach

Na Seszelach działają telefony w roamingu z europejskich sieci. Opłaty roamingowe mogą być jednak bardzo wysokie – Seszele należą zwykle do najdroższej grupy roamingowej.

Na szczęście, w większości hoteli i apartamentów funkcjonuje internet bezprzewodowy przyzwoitej jakości. Należy jednak pamiętać, że Seszele to jednak wyspy na środku oceanu, więc standardy połączenia odbiegają od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni w Europie.

Jakie są plaże na Seszelach

Seszele słyną z jednych z najpiękniejszych plaż na świecie. Szczególnie piękne są te, na których oprócz miękkiego białego piasku można podziwiać ogromne granitowe głazy. Woda przy brzegu przez cały rok utrzymuje bardzo przyjemną temperaturę 25 stopni.

Ile pieniędzy wziąć na Seszele? Jakie są tam ceny?

Seszele to jeden z tych krajów, do którego większość produktów trzeba importować. Stąd na miejscu musicie być przygotowani na dość wysokie ceny.

Przed dokonaniem zakupu przeliczcie każdą cenę na złotówki – zdarza się, że pojedyncze produkty mają absurdalnie zawyżone ceny, co może umknąć podczas większych zakupów.

Wybierając posiłek warto zdecydować się na Street food – nie tylko pozwoli Wam to poczuć prawdziwy klimat Seszeli, ale także jest znacznie tańsze od obiadu w restauracji.

Czy powinienem uważać na to co piję na Seszelach?

Turystom odradza się picie nieprzegotowanej wody z wodociągów. Zaopatrzcie się w wodę butelkowaną w jednym z większych supermarketów. Bezpiecznym rozwiązaniem jest także picie wody ze świeżo zerwanych kokosów.

Co jest specjalnością kuchni Seszeli?

Jeszcze do niedawna największym przysmakiem Seszeli był gulasz z nietoperza owocowego. Niestety, od kilku lat to danie przygotowywane jest wyłącznie na zamówienie, w pojedynczych restauracjach, a ceny zwalają z nóg.

Warto spróbować lokalnej kuchni w wydaniu streetfoodowym. Na Mahe niemal codziennie w okolicy plaż rozkładają się stoiska ze świeżo grillowaną rybą z ryżem i niesamowicie ostrym sosem z lokalnych papryczek chilli. Na Seszelach zjecie ponadto doskonałe curry z rybą i innymi owocami morza. Dostępna jest też wersja z kurczakiem, ale miejscowi przygotowują go w dość specyficzny sposób razem z kośćmi. Koniecznie spróbujcie też wyrobów z koksa m.in. flanu z chilli czy genialnego kokosowego wina.

Czy na Seszelach występują groźne zwierzęta?

Wspominaliśmy, że Seszele nazywane są Wyspami Szczęścia? Jest tak między innymi dlatego, że na wyspach nie występują praktycznie żadne niebezpieczne zwierzęta. Nie ma jadowitych węży czy pająków, a nawet rekiny mające pod dostatkiem jedzenia, nie atakują ludzi. Warto jednak pamiętać, że dzikie zwierzęta zawsze trzeba oglądać z daleka – wścieklizna jest śmiertelną chorobą, a można się nią zarazić nawet od bardzo niewinnie wyglądających zwierząt.

Obyczaje na Seszelach

Seszele w większości zamieszkane są przez religijnych chrześcijan. Opalanie topless nie jest zabronione, ale w obecności dzieci może zostać uznane za obraźliwe.

Bezpieczeństwo

Seszele generalnie są spokojnym i bezpiecznym miejscem. Według zaleceń polskiego MSZ: należy unikać tłumów, wieców politycznych i ulicznych demonstracji. Ze względu na silne prądy morskie, niebezpieczne mogą być kąpiele w oceanie na ustronnych plażach, szczególnie z dala od brzegu. Uważajcie także na pontonach, czy dmuchanych materacach.

Zdarzają się drobne kradzieże. Nie odnotowuje się natomiast większych rozbojów i napadów z bronią w ręku.

PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE

Ambasador RP w Kenii jest akredytowany na Seszele

Ambasada RP w Nairobi
Kabarnet Road,  00100 Nairobi, Kenya
P. O. Box 30086
tel. (+254 20) 3872-811, 3872-812
fax. (+254 20) 3872-814, 3874-572
e-mail: ambnairo@kenyaweb.com
sprawy konsularne: polishconsulate@kenyaweb.com

Podziel się ze znajomymi:
0
Follow Michał:

Na pokładzie samolotu w sumie już ponad trzykrotnie okrążyłem ziemię. Uwielbiam szukać lotów w zupełnie nowe, mało znane lokalizacje. Wakacje bez oszczędzania byłyby dla mnie nudne ;)

Latest posts from
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

[…] Jak przygotować się do wizyty na Seszelach? Co ze sobą zabrać? Co zobaczyć na miejscu? Koniecznie zobaczcie nasz poradnik: Seszele […]