Przewodnik: Wyspy Cooka i Rarotonga

with Brak komentarzy

fruits of rarotongaWyspy Cooka to archipelag wulkanicznych i koralowych wysp położonych niemal na samym środku Pacyfiku. To niewielkie państwo, zamieszkane przez nieco ponad 18.000 osób, jest samorządnym terytorium stowarzyszonym z Nową Zelandią. W praktyce, oznacza to, że Wyspy Cooka są niezależnym krajem, ale Nowa Zelandia może działać w ich imieniu w zakresie spraw zagranicznych i obronności. Oba kraje łączy też unia monetarna – oznacza to, że podczas wakacji na Wyspach Cooka możecie płacić wszędzie dolarami nowozelandzkimi.

W skład Wysp Cooka wchodzi 15 atoli i wysp podzielonych na dwie grupy:
– Południowe Wyspy Cooka (Aitutaki, Atiu, Mangaia, Manuae, Mauke, Mitiaro, Palmerston, Rarotonga, Takutea)
– Północne Wyspy Cooka (Manihiki, Nassau, Penrhyn, Pukapuka, Rakahanga, Wyspy Suworowa)

Wyspy Cooka w Polsce znane są przede wszystkim z tego… że leżą bardzo daleko. W praktyce, Wyspa Palmerston to dla większości Polaków najbardziej oddalone miejsce na ziemi. Jeśli zatem marzy wam się wycieczka „na koniec świata” to będą to właśnie wczasy na Wyspach Cooka.

Większość wysp jest bardzo trudna do zwiedzenia. Na część z nich tylko raz na kilka miesięcy docierają statki z zaopatrzeniem, a jakiekolwiek inne połączenia są niemożliwe. Na szczęście, są też takie wyspy, które śmiało można uznać za dość łatwo dostępne.

Rarotonga to największa i najłatwiej dostępna z wysp. To na niej znajduje się stolica kraju – Avarua – oraz jedyne w kraju międzynarodowe lotnisko. To tutaj trafia także największa ilość turystów, choć warto pamiętać, że tych cały kraj przyjmuje rocznie zaledwie nieco ponad 180 tysięcy.

Największa z wysp archipelagu wciąż ma zaledwie 67 km powierzchni, w najszerszym miejscu 11 km długości, a otaczająca ją droga ma jedynie 32 km długości. Pośrodku wyspy znajdują się góry pochodzenia wulkanicznego. Najwyższy punkt na wyspie to wystająca na 652 m n.p.m. Te Manga. Wyspę otacza pierścień z rafy koralowej, dzięki czemu na całym wybrzeżu znaleźć można piękne białe plaże i płytkie laguny z bardzo ciepłą i krystalicznie czystą wodą.

Drugą najczęściej odwiedzaną wyspą jest atol Aitutaki. To jedna z największych atrakcji turystycznych tego regionu. Malowniczy atol z przepiękną laguną pośrodku oraz setki malutkich wysepek są uważane za jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi.


Najważniejsze informacje:

Jak dolecieć na Wyspy Cooka

Na Wyspy Cooka dolecieć można bezpośrednimi lotami z Auckland w Nowej Zelandii i Los Angeles w USA. Na wyspy dolatują także lokalne polinezyjskie linie lotnicze, które łączą Wyspy Cooka z Polinezją Francuską.

Jaka jest pogoda na Wyspach Cooka

Na Wyspach Cooka występują dwie pory roku – pora sucha i pora wilgotna. W trakcie obu, należy spodziewać się typowo tropikalnej pogody czyli wysokiej wilgotności, temperatury od 23 do 30 stopni Celsjusza i częstych opadów deszczu. Zwykle jednak, opady są krótkie i intensywne.

Kiedy najlepiej jechać na Wyspy Cooka

Najlepszym czasem na wycieczkę na Wyspy Cooka jest okres od listopada do kwietnia. Można wówczas spodziewać się wyższych temperatur i mniejszej ilości opadów. Ten okres jest ponadto uznawany za środek „sezonu”. Można zatem spodziewać się wówczas największej ilości atrakcji dla turystów. Warto jednak pamiętać, że Wyspy Cooka to jedno z tych miejsc, które warto odwiedzić niezależnie od terminu.

Co zabrać ze sobą na Wyspy Cooka

Na Wyspy Cooka na pewno musisz zabrać okulary przeciwsłoneczne i krem z wysokim filtrem. Słońce w tej części świata potrafi boleśnie poparzyć nawet w całkowicie pochmurny dzień. Przyda się także repelent na komary.

Warto zabrać ze sobą ponadto sprzęt do snorkelingu. Wyspy Cooka to jedno z najlepszych miejsc na świecie do nurkowania z rurką, jednak ceny wypożyczenia sprzętu na miejscu mogą być bardzo wysokie.

Jeśli lubicie góry – koniecznie zabierzcie na Rarotongę parę solidnych butów. Trasa trekkingowa przez środek wyspy to jedna z największych tamtejszych atrakcji.

Polecamy także zaopatrzenie się w butelkę na wodę wielokrotnego użytku (pamiętajcie jedynie by była pusta podczas lotu samolotem!). Na Rarotondze ceny butelkowanej wody są bardzo wysokie, a w wielu miejscach można zaczerpnąć bezpiecznej do picia filtrowanej i darmowej wody.

Czego nie zabierać na Wyspy Cooka

Wyspy Cooka, podobnie jak Nowa Zelandia, mają bardzo restrykcyjną politykę dotyczącą wwożenia na teren kraju żywności. Absolutnie zakazane jest wwożenie produktów takich jak: surowe mięso, mleko, jaja, owoce i warzywa. Jeśli chcecie zabrać ze sobą jedzenie – wybierzcie takie, które zostało już przetworzone i jest oryginalnie zamknięte. Nie opłaca się zabierać ze sobą produktów takich jak ryż czy makaron – produkty te są łatwo dostępne na miejscu, a ceny nie odbiegają znacznie od tych w Europie.

Jeśli zabieracie ze sobą żywność – warto sporządzić listę produktów przy pakowaniu bagażu. Po wylądowaniu musicie bowiem przedstawić pisemną deklarację wszystkich produktów, które znajdują się w waszym bagażu pod groźbą wysokiej kary.

Zabronione jest ponadto wwożenie wszelkiego sprzętu, który mógł mieć kontakt z dzikimi zwierzętami – harpuny, siatki itd. Co ciekawe – nie można wwozić także ziemi, w tym np. obłoconych butów.

Co zobaczyć na Wyspach Cooka?

Największą atrakcją Wysp Cooka są przepiękne plaże i koralowe wysepki. Z pewnością warto wybrać się na uważaną za „raj na ziemi” wyspę Aitutaki. Całodniową wycieczkę z przelotem, wyżywieniem i opieką przewodnika możecie wykupić na stronie linii lotniczych Air Rarotonga.

Podczas wycieczki na Aitutaki możecie odwiedzić także słynną One Foot Island – lagunę, na której znajduje się urząd pocztowy i… jeden domek do wynajęcia.

Na Rarotondze warto wybrać się na trekking wgłąb wyspy. Około pięciogodzinna wycieczka pełna wspinania się po porośniętych gęstą dżunglą górach jest jedną z największych atrakcji Rarotongi. Jeśli zamierzacie wybrać się na taką wycieczkę – nie będziecie potrzebować przewodnika, ale nie obejdziecie się bez pary porządnych butów. Japonki absolutnie odpadają 🙂 W wersji mniej wymagającej – wybierzcie się obejrzeć jedyny na wyspie wodospad – Papua Falls / Wigmore Falls.

Poza tym na pewno warto wybrać się na snorkeling lub nurkowanie. Jeśli szukacie dobrego miejsca na nurkowanie z rurką, bez dodatkowych kosztów – dojedźcie do przystanku autobusowego „Fruits of Rarotonga” i nurkujcie przy pobliskiej plaży – to właśnie tutaj lokalne firmy przywożą turystów na wycieczki ze snorkelingiem. Wiele osób poleca także nurkowanie ze specjalnym podwodnym „skuterem” podczas którego można obejrzeć żółwie morskie. Popularne są także wycieczki na wędkowanie na otwartych wodach oceanu. Jeśli będziecie mieć szczęście – od października do grudnia w pobliżu wyspy można zaobserwować wieloryby.

W poszukiwaniu dobrego jedzenia zajrzyjcie na Night Market w Muri. Czynny od 17:00 do 21:00, targ z jedzeniem typu streetfood, to nie tylko dobre rozwiązanie dla poszukujących lokalnych smaków turystów, ale też… jedna z najtańszych opcji żywienia na Rarotondze 🙂 Szczególnie polecamy domowe desery. Warto przyjść na godzinę otwarcia, bo po kilkunastu minutach najlepszych specjałów już nie będzie. Na Rarotondze działają ponadto dwa browary rzemieślnicze, które można również zwiedzać.

Jakiej waluty używa się na Wyspach Cooka

Wyspy Cooka posiadają swoją własną walutę – Dolar Wysp Cooka. Jest to jednak niemal nieużywana waluta, ponieważ na miejscu płaci się przede wszystkim Dolarami Nowozelandzkimi (kurs 1:1). Na Rarotondze niemal wszędzie płacić można kartą płatniczą, a bankomaty są łatwo dostępne.

W wielu miejscach można też zapłacić dolarami amerykańskimi. Taka opcja kompletnie się jednak nie opłaca bowiem miejscowi stosują przelicznik 1:1 (nawet przy wydawaniu reszty!).

Jeśli zbieracie banknoty lub po prostu szukacie ciekawej pamiątki – w banku w stolicy Wysp Cooka – Avarui możecie wymienić pieniądze na unikalne trzydolarowe banknoty o bardzo ciekawym designie.

Wizy na Wyspy Cooka

Wybierając się na Wyspy Cooka nie potrzebujesz wizy, jeśli zamierzasz zostać tam krócej niż 31 dni. Będziesz natomiast potrzebować biletu lotniczego na powrót, oraz ważnego na cały ten okres paszportu.

Szczepienia na Wyspy Cooka

Wyspy Cooka nie wymagają żadnych szczepień obowiązkowych dla turystów. Pośród szczepień zalecanych znajdują się WZW A i B, BTP i dur brzuszny.

Jakie jest napięcie w gniazdkach na Wyspach Cooka

Napięcie w sieci na Wyspach Cooka to 240V / 50 Hz. Warto jednak pamiętać, że Wyspy Cooka, podobnie jak Nowa Zelandia, korzystają z innego typu wtyczek niż w Europie. Należy zabrać ze sobą przejściówkę na gniazdka typu I – takie jak stosowane w Nowej Zelandii czy Australii.

Komunikacja na Wyspach Cooka

Pomiędzy poszczególnymi wyspami możesz podróżować samolotem lub statkiem. Loty na Aitutaki i Atiu z Rarotongi obsługuje lokalna linia lotnicza Air Rarotonga.

Na Rarotondze kursują autobusy dwóch linii: Clockwise (trasa zgodna z ruchem wskazówek zegara) i jadąca w przeciwnym kierunku Anti-clockwise. Pojedynczy bilet na autobus kosztuje 5 NZD. Dostępne są bilety powrotne i okresowe. Dodatkową opłatę należy uiścić za przewóz bagażu. Kierowca może odmówić zabrania turysty z dużym bagażem w godzinach szczytu, kiedy autobus jest pełny. Autobus Anti-clockwise nie kursuje w niedziele i święta państwowe (jest ich na Wyspach Cooka dość sporo).

Na Rarotondze skorzystać można także z usług taksówek. Cena za kilometr to około 3 NZD. Uwaga – kursy z i na lotnisko są wycenianie zupełnie inaczej – niezależnie od odległości kierowca zawsze liczy 25 NZD od osoby.

Ponadto popularnym środkiem lokomocji na wyspach są wszędobylskie skutery i wypożyczane samochody.

Internet i telefon na Wyspach Cooka

Uwaga! Na Wyspach Cooka nie działają telefony z europejskich sieci. Mimo włączonego roamingu nie złapiecie tam zasięgu. By zadzwonić do domu musicie wykupić starter lokalnej sieci za ok. 45$

Podobnie wygląda sytuacja z internetem. Nie liczcie na roaming. Mało tego, nawet jeśli hotel podaje informację o dostępnym połączeniu Wi-Fi to jest ono dodatkowo płatne. Najtańszy pakiet internetu to 500 mb za 10 NZD. Pakiet ważny 7 dni od momentu aktywacji.

Różnica czasu na Wyspach Cooka

Na Wyspach Cooka latem jest dokładnie 12 godzin do tyłu. Zimą różnica czasu wynosi -11 godzin.

Jakie są plaże na Wyspach Cooka

Wyspy Cooka słyną z jednych z najpiękniejszych plaż na świecie. Wiele z nich jest częścią malowniczych lagun i atoli. Plaże są zwykle piaszczyste, z delikatnym białym piaskiem. Warto jednak zabrać ze sobą specjalne buty do pływania, ponieważ w wodzie znajduje się sporo kamieni i koralowców.

Ile pieniędzy wziąć na Wyspy Cooka? Jakie są tam ceny?

Z racji swojej odległości od innych krajów, Wyspy Cooka nie należą do miejsc, w których jest tanio.

Obiad w restauracji może kosztować od 15 do 35 NZD od osoby

Butelka wody 0,7 ok. 1,5 NZD

Półtoralitrowa Coca-Cola w sklepie kosztuje ok. 7 NZD.

Wycieczka na snorkeling to wydatek ok. 100 NZD.

Małe piwo w barze kosztuje ok. 7 NZD.

Paczka chipsów w sklepie 5 NZD

Mleko 3 NZD

Cały kurczak (mrożony) 11 NZD

Chleb 4,5 NZD

Wypożyczenie samochodu od 55 do 90 NZD

Kokos 3-5 NZD

Uwaga! Dwukrotnie zdarzyło nam się, że podczas transakcji w sklepie operator karty płatniczej zablokował ja „na wszelki wypadek” uważając płatność na końcu świata za podejrzaną. O ile w większości miejsc na świecie taka sytuacja nie jest problemem i można szybko odblokować kartę w aplikacji banku (lub operatora jak Revolut), o tyle na Wyspach Cooka brak możliwości łatwego połączenia z internetem jest problematyczny. Polecamy mieć przy sobie przynajmniej drugą, rezerwową kartę płatniczą.

Czy powinienem uważać na to co piję na Wyspach Cooka?

Na Rarotondze działa sieć publicznych ujęć czystej, filtrowanej wody. Miejscowi mówią, że można ją pić bez obaw i wielu turystów się na to decyduje (szczególnie ze względu na wysokie ceny wody butelkowanej). Należy unikać wody z innych źródeł – prywatnych ujęć, studni itd. Zawsze bezpieczne jest picie wody ze świeżo zerwanych kokosów.

Co jest specjalnością kuchni Wysp Cooka?

Miejscowi najczęściej przygotowują lokalne curry z mlekiem kokosowym i świeżymi owocami morza, ale dostępna jest też bardziej europejska wersja z kurczakiem. Popularną przystawką charakterystyczną dla regionu jest Ika Mata – surowa ryba marynowana w soku cytrynowym i mleku kokosowym. Warto spróbować też dań z ryb występujących w wodach Wysp Cooka – Parrot Fish i Tuńczyka Żółtopłetwego. Na Rarotondze popularną przekąską jest także kanapka z lokalną rybą Mahi-Mahi.

Czy na Wyspach Cooka występują groźne zwierzęta?

Na Wyspach Cooka występuje stosunkowo niewiele groźnych zwierząt. Do najbardziej niebezpiecznych należą te spotykane w wodach oceanu – meduzy czy węże morskie. Zwykle jednak wystarczy trzymać się od nich z daleka. Na Rarotondze żyje ponadto wiele bezpańskich psów. Większość z nich jest jednak zupełnie niegroźna, a wręcz nad wyraz przyjazna. Zdarza im się jednak czasem wystraszyć turystów głośnym szczeniakiem. Mimo wszystko należy pamiętać, że wścieklizna jest śmiertelną chorobą i kontakt z dzikimi / bezpańskimi zwierzętami nigdy nie jest w pełni bezpieczny i należy go unikać.

Obyczaje na Wyspach Cooka

Wyspy Cooka w znakomitej większości zamieszkane są przez bardzo religijnych chrześcijan. Opalanie topless nie jest zabronione, ale jest w złym guście i można zostać upomnianym przez lokalnych.

W święta państwowe i w niedziele niemożliwe jest kupienie alkoholu – zarówno w sklepach jak i restauracjach.

Lokalni ze zdziwieniem będą przyglądać się na przykład joggingowi w niedzielny poranek. Do restauracji czy sklepów nie wolno ponadto wchodzić w strojach kąpielowych czy bez koszulki.


PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE NOWEJ ZELANDII

Ambasada Nowej Zelandii

Al. Ujazdowskie 51, 00-536 Warszawa
tel.: (+48) 22 521 0500
fax: (+48) 22 521 0510

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Nowej Zelandii

Nowa Zelandia, Wellington, Level 9, City Chambers, 142-144 Featherston St. Wellington
tel.: +64 4 499 7844
tel. dyżurny: +64 21 903 319
fax: +64 4 499 7846
Follow Michał:

Na pokładzie samolotu w sumie już ponad czterokrotnie okrążyłem ziemię. Uwielbiam szukać lotów w zupełnie nowe, mało znane lokalizacje. Wakacje bez oszczędzania byłyby dla mnie nudne ;)

Latest posts from