Poradnik: Sri Lanka

with Brak komentarzy

Sri Lanka w sanskrycie oznacza „Olśniewający kraj”. Rzeczywiście, duża wyspa u południowo-wschodnich wybrzeży Indii potrafi olśniewać. Dawniej znana jako Cejlon, od kilku lat przyciąga coraz więcej turystów poszukujących malowniczych plaż i orientalnych klimatów.

sri lanka

Łza Indii” jest niemal w całości porośnięta gęstą dżunglą. Jeśli szukacie miejsca, gdzie przy autostradzie zobaczyć można słonia, a podczas opalania przy basenie obserwują was dziko żyjące małpy – Sri Lanka będzie idealnym miejscem wypoczynku. Na Wyspie można ponadto zobaczyć jak rosną ryż, anansy, pieprz, cynamon czy wanilia.

Na wyspie panuje klimat zwrotnikowy monsunowy na północy i równikowy wilgotny na południu. Oznacza to, że średnia temperatura roczna nie spada poniżej 27 stopni celsjusza, a opady mogą sięgać nawet 5000 mm rocznie (w górach). Pora deszczowa występuje kilka razy w roku, często na przemian na północy i południu kraju. Najlepsze miesiące na wypoczynek na Sri Lance przypadają na końcówki pory monsunowej, kiedy deszcze są krótkie i intensywne

Sri Lanka jest suwerennym krajem ze stolicą w Colombo. Znacznie lepiej rozwinięta jest południowa cześć wyspy. Jest tam także znacznie więcej turystów

Uwaga! W ostatnim czasie Sri Lankę dotknęły ogromne problemy gospodarze, polityczne i społeczne. Ministerstw Spraw Zagranicznych w lipcu 2022 wydało komunikat, w którym odradza podróże na tą wyspę. Przed zaplanowaniem wyjazdu sprawdźcie najbardziej aktualne zalecenia Ministerstwa.

Najważniejsze informacje:

Jak dolecieć na Sri Lankę

Na Sri Lankę można dolecieć z wielu miejsc na świecie. W tym kilku dużych europejskich lotnisk. Dobrą opcją może być także lot z przesiadką na bliskim wschodzie – w Dubaju, Stambule czy Abu Dhabi.

Jaka jest pogoda na Sri Lance

Na Sri Lance pogodę determinują przede wszystkim monsuny, które niosą ze sobą silny wiatr i bardzo intensywne opady.

Woda wokół plaż Sri Lanki przez cały rok utrzymuje przyjemną do kąpieli temperaturę ok. 25 stopni. W trakcie pory monsunowej, na południu wiatr od strony morza może być dość silny a fale wysokie.

Czy na Sri Lance jest zagrożenie Tsunami? Generalnie ten region narażony jest na występowanie tsunami. Na szczęście po katastrofalnych w skutkach wydarzeniach z 2004 roku, zainwestowano ogromne sumy w systemy wczesnego ostrzegania i reagowania.

Kiedy najlepiej jechać na Sri Lankę

Najlepsze do zwiedzania wyspy są okresy od listopada do marca (na południu) i od kwietnia do października (na północy). Do wypoczynku na plaży, w najbardziej turystycznej – południowo zachodniej części kraju, najlepszy będzie okres od połowy listopada do końca stycznia. Temperatury wynosić powinny wówczas około 30 stopni, a ewentualne opady deszczu będą krótkie i intensywne.

Co zabrać ze sobą na Sri Lankę

Na Sri Lankę na pewno musisz zabrać okulary przeciwsłoneczne i krem z wysokim filtrem. Słońce w tej części świata potrafi boleśnie poparzyć nawet w całkowicie pochmurny dzień. Przyda się także repelent na komary, które na Sri Lance potrafią być bardzo dokuczliwe i… odporne. Zdecydowanie polecamy specjalne repelenty na tropikalne komary np. Mugga.

Jeśli lubicie góry – koniecznie zabierzcie na Sri Lankę parę solidnych butów. Górskie ścieżki są przez wielu uważane za największą atrakcję wyspy.

Jeśli chcecie poruszać się gdziekolwiek po zmroku – przyda się latarka. Ulice rzadko są oświetlone, a potrafią przechadzać się po nich na przykład 3 metrowe warany.

Na koniec najważniejsze – koniecznie zabierzcie ze sobą lekką kurtkę przeciwdeszczową. Opady na wyspie mogą być bardzo nieprzewidywalne i takie wierzchnie okrycie może okazać się bezcenne. Jeśli nie chcecie tracić miejsca w plecaku – ubierzcie ją na siebie podczas odprawy bezpieczeństwa na lotnisku.

Czego nie zabierać na Sri Lankę

Z naszych doświadczeń wynika, że nie warto zabierać na Sri Lankę żywności – nawet jeśli planujecie bardzo budżetowe wakacje. W wielu miejscach jedzenie jest bardzo tanie i smaczne.

Na Sri Lance absolutnie zakazane jest posiadanie jakichkolwiek narkotyków. Już na lotnisku w hali przylotów znajdziecie ogromne napisy informujące o tym, że za posiadanie narkotyków na wyspie grozi nawet… kara śmierci.

Co zobaczyć na Sri Lance?

Najbardziej znane atrakcje turystyczne Sri Lanki to:

  • Sigiriya – Lwia skała, forteca zbudowana na ogromnej skale.
  • Dambulla – Kompleks podziemnych świątyń
  • Anuradhapura – Święte miast, dawna stolica Sri Lanki
  • Kandy – miasto ze świątynią z najważniejszą relikwią w kraju – zębem Buddy.

Co łączy te wszystkie atrakcje? Ogromne tłumy i wysokie koszty zwiedzania. Jeśli zatem nie jesteście nastawieni na tego typu rozrywkę, można śmiało odpuścić i zobaczyć kilka innych ciekawych miejsc.

Atrakcją, która zbiera chyba najlepsze recenzje na Sri Lance jest park narodowy Yala. Można obejrzeć w nim dziko żyjące zwierzęta, w tym między innymi słonie. Co ważne, Yala to prawdziwy Park Narodowy, a nie stworzona dla turystów z zachodu atrakcja turystyczna, w której „dzikie” zwierzęta są często wręcz torturowane byle tylko zadowolić nieświadomego turystę.

Zdecydowanie unikajcie reklamowanego wszędzie parku Pinnawala. Lankijczycy nazywają to miejsce sierocińcem dla słoni. Turysta może w nim zrobić sobie selfie z dzikim zwierzęciem czy nakarmić młode słoniątko z butelki. Niestety, w praktyce słonie do Pinnawali bardzo często zostają porywane z dżungli a w samym parku czeka je między innymi bolesna tresura pozowania do zdjęć. Od wielu lat turystów zniechęca się do finansowania tego biznesu, jednak wciąż pozostaje on jedną z najczęściej odwiedzanych „atrakcji” na Wyspie.

Warto odwiedzić natomiast atrakcje takie jak: wylęgarnia żółwi, plantacje herbaty i Humana Blowhole. Wstęp do nich jest zwykle darmowy lub niedrogi. W przypadku darmowych atrakcji – zwykle oczekuje się od turystów dokonania zakupu w sklepie z pamiątkami.

Jakiej waluty używa się na Sri Lance

Sri Lanka posiada swoją własną walutę – Rupie Lankijskie.

Bankomaty są dostępne w większych miejscowościach. Warto pilnować wysokości prowizji przy wypłacaniu – może być wysoka, szczególnie w weekendy.

W niektórych miejscach można płacić dolarami – trzeba jednak wówczas na pamięć znać kurs dolara, bo miejscowi potrafią przeliczyć kwotę bardzo niekorzystnie licząc na roztargnienie turysty.

Podczas płacenia za cokolwiek na Sri Lance pamiętajcie by ustalić cenę ZANIM dokonacie transakcji. Dotyczy to zarówno taksówek, restauracji jak i sklepów spożywczych, w których ceny zapisane są jedynie w głowie sprzedawcy. Nawet jeśli kupujecie codziennie ten sam produkt w tym samym miejscu zawsze najpierw zapytajcie o cenę!

Warto mieć przy sobie drobne pieniądze (banknoty po 20 rupii). Przydadzą się na napiwki, których często oczekuje się od turystów.

Wizy na Sri Lankę

Obywatele Polski muszą posiadać wizę na Sri Lankę. Aplikować można o nią online przez stronę www.eta.gov.lk. Koszt w przypadku zakupu przez Internet wynosi około 30$ od osoby. Zakup wizy możliwy jest również po wylądowaniu na lotnisku, ta opcja wiąże się z kosztem około 35$, ale także często oczekiwaniem w długiej kolejce.

Szczepienia na Sri Lankę

Sri Lanka nie wymaga żadnych szczepień obowiązkowych dla turystów. Pośród szczepień zalecanych znajdują się WZW A i B, BTP i dur brzuszny. W przypadku Sri Lanki warto wykonać te szczepienia. W wielu miejscach jest bardzo brudno.

Ryzyko zachorowania na malarię jest niewielkie, ale mimo wszystko warto pamiętać o używaniu repelentu na komary. Warto także zwracać uwagę na informację o moskitierach w oknach podczas rezerwowania noclegu.

Jakie jest napięcie w gniazdkach na Sri Lance

Napięcie w sieci na Sri Lance to 240V / 50 Hz. Warto zabrać ze sobą przejściówkę na gniazdka typu D (Brytyjskie). Nie wszędzie da się bowiem „wcisnąć” polskie wtyczki.

Na Sri Lance dość często dochodzi do przerw w dostawie prądu (szczególnie podczas obfitych opadów).

Komunikacja na Sri Lance

Sri Lanka to duża wyspa z całkiem nieźle rozwiniętą infrastrukturą. Na zachodzie i południu podróżować można autostradą (płatną). Poza tym na wyspie funkcjonuje kolej.

Ruch na wyspie jest lewostronny i bardzo chaotyczny. Lankijczycy wszystkie manewry sygnalizują klaksonem, co w większym natężeniu zmienia się w prawdziwą kakofonię i dodatkowo dezorientuje innych kierowców. Z tego względu raczej nie polecamy wypożyczania samochodów na własną rękę.

Jeśli chcecie poruszać się po Sri Lance samochodem, można wynająć go wraz z kierowcą. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Nie trzeba martwić się o chaotyczny ruch na drodze, negocjować ze sprzedawcami na stacji paliw, szukać drogi itd. Pamiętajcie jednak, by tak jak w przypadku innych transakcji na wyspie, wcześniej ustalić z kierowcą wszystkie koszty. Wynajem samochodu z kierowcą, na cały dzień powinien kosztować około 60$ (w tym paliwo i wszelkie inne opłaty).

Najbardziej popularnym środkiem transportu na Sri Lance, także wśród turystów, są tzw. Tuk-tuki. Trójkołowe skutery z miejscami dla dwóch pasażerów są dosłownie wszędzie. Do niedawna był to także bardzo tani środek komunikacji. Niestety, jak wszystko na Sri Lance, także przemysł tuk-tuków dotknęła epidemia kosmicznych cen. Nieświadomy turysta może zapłacić za przejażdżkę nawet 10 razy więcej niż taki, który będzie targował się o cenę. Planując podróż, policzcie zatem wcześniej ile kilometrów przejedziecie tuk-tukiem i załóżcie nie więcej niż 100 rupii za kilometr. Takiej kwoty domagajcie się od kierowcy i ustalcie końcową cenę ZANIM wsiądziecie do tuk-tuka.

Internet i telefon na Sri Lance

Na Sri Lance działa co prawda roaming z polskich sieci, ale koszty połączeń mogą być bardzo wysokie. Do kontaktu z najbliższymi najlepiej wykorzystywać aplikacje takie jak Whatsapp, Skype czy Facetime.

Internet Wi-Fi jest dostępny w miejscach publicznych w większych miastach, a także w niektórych lokalach gastronomicznych (w tym niemal wszystkich prowadzonych przez imigrantów z zachodu).

Różnica czasu na Sri Lance

Na Sri Lance latem jest 3 i pół godziny do przodu. Zimą o godzinę więcej ze względu na brak czasu letniego na wyspie.

Ze względu na niewielką odległość od równika, dzień trwa zaledwie około 12 godzin.

Jakie są plaże na Sri Lance

Plaże na Sri Lance są bardzo różne. Od przepięknych, malutkich plaż do których dostać można się tylko przedzierając się przez dżungle, po ogromne ciągnące się kilometrami plaże na południu kraju. Wiele najbardziej znanych plaż dotyka niestety problem tłoku i brudu. Warto zatem poświęcić nieco czasu na znalezienie w pobliżu mniej znanych plaż, na których nie będzie wielu ludzi i przede wszystkim śmieci.

Ile pieniędzy wziąć na Sri Lankę? Jakie są tam ceny?

Do niedawna Sri Lanka znana była z bardzo niskich cen, przyjaznych budżetowej turystyce. Niestety, większy ruch turystyczny w ostatnich latach spowodował, że wielu Lankijczyków zaczęło traktować turystów dosłownie jak chodzące bankomaty.

Normą na Sri Lance jest to, że w jednym sklepie znajdziecie zarówno bardzo tanie i jak i absurdalnie drogie produkty. Ba! Zdarzało się, że ten sam produkt, w tym samym sklepie potrafił kosztować 5 zł jednego dnia, a 25 dzień później! Typowy sprzedawca w sklepie podaje ceny produktów z głowy, opierając się na sobie tylko znanych subiektywnych kryteriach. Zauważyliśmy na przykład, że na początku naszego urlopu płaciliśmy za wszystko nieco więcej, a pod koniec, gdy widać już było opaleniznę, nieco mniej.

Ceny diametralnie różnią się także pomiędzy poszczególnymi miejscowościami. W miasteczkach, gdzie rzadko docierają turyści będzie znacznie taniej niż w popularnej miejscowości turystycznej. Dla przykładu – kokos z wodą do picia w sklepiku przy plaży Unawatuna kosztuje 15 zł. Taki sam kokos 1,5 km dalej kosztuje już tylko 1,5 zł.

Planując zakupy, najlepiej odnaleźć supermarket. W nich ceny wyjątkowo podane są na produktach i zwykle są niższe niż w małych sklepach. Ceny w supermarketach są porównywalne z tymi w Polsce, a nawet nieco niższe.

Obiad w lokalnej restauracji nie powinien kosztować więcej niż 25-35 zł. W wielu miejscach możecie jednak zjeść znacznie taniej. My podczas naszych wakacji regularnie jadaliśmy w malutkiej knajpce z pysznym wegańskim curry. Codziennie kilka rożnych opcji do wyboru, jesz tyle ile chcesz i cena… 9 zł od osoby.

Generalnie należy targować się o niemal każdą rzecz i zawsze ustalać cenę przed dokonaniem transakcji. Jeśli coś wydaje ci się znacznie droższe niż powinno – z pewnością tak jest!

Czy powinienem uważać na to co piję na Sri Lance?

Zdecydowanie tak! Wodociągi na Sri Lance nie mają najlepszej sławy, a poza tym w tego typu egzotycznych lokalizacjach butelkowana woda jest zawsze najbezpieczniejszym rozwiązaniem.

Butelkowana woda na Sri Lance często, oprócz nakrętki, ma jeszcze foliowane wieczko.

Warto używać butelkowanej wody także np. do mycia owoców czy mycia zębów. Pamiętajcie także by unikać napojów z kostkami lodu – te zwykle robione są właśnie z „kranówki”.

Zawsze bezpieczne jest picie wody ze świeżo zerwanych kokosów.

Co jest specjalnością kuchni Sri Lanki?

Sri Lanka to przede wszystkim bardzo ostre potrawy typu curry z ryżem. Lankijczycy potrafią zrobić curry niemal z wszystkiego 😉 Od kwiatów bananowca po świeżo złowione owoce morza. W wielu miejscach stosowana jest trzystopniowa skala ostrości: no-spicy, spicy i local. Wszystkie trzy w Polsce uznawane byłyby za ostre. Ostatnia – może być dość trudna do zjedzenia dla turysty z Europy.

Prócz curry, warto spróbować lamprais, czyli czegoś w stylu Lankijskiego gołąbka w liściu bananowca oraz typowego dla południa śniadania – hoppers – ryżowo kokosowych naleśników serwowanych najczęściej z jajkiem sadzonym.

Jedzenie na Sri Lance generalnie należy uznać za bardzo smaczne. Jest też wiele opcji dla wegetarian. Jeśli natomiast nie przepadacie za dość wyrazistą azjatycką kuchnią – w większych miejscowościach jest wiele lokali prowadzonych przez imigrantów z Europy i Ameryki, które serwują bardziej „tradycyjną” kuchnię.

Czy na Sir Lance występują groźne zwierzęta?

Tak, na Sri Lance występuje przynajmniej kilka bardzo groźnych gatunków zwierząt – w tym m.in. kobry czy ogromne warany. Należy unikać poruszania się po zmroku bez latarki. Nie zostawiać na zewnątrz butów, bagaży czy innych rzeczy, w których mogłyby schronić się węże.

Należy uważać także na… słonie. To przepiękne zwierzęta mogą być bardzo groźne i należy trzymać się od nich z daleka.

Generalnie pamiętajcie by unikać kontaktu ze wszelkimi dzikimi zwierzętami. Małpy (są wszędzie) na Sri Lance są często przyjazne i nauczone podchodzenia do człowieka po coś do jedzenia. Mogą one być jednak nosicielami na przykład wścieklizny, która jest śmiertelną chorobą. Nie wspominając już o tym, że mogą one po prostu boleśnie pogryźć człowieka.

Obyczaje na Sri Lance

Sri Lanka to kraj wielu kultur i religii. Przeważającą religią jest buddyzm, a miejsca kultu związane z tym wyznaniem są obecne niemal w każdym miejscu na Sri Lance. Najważniejszą kwestią jeśli chodzi o religię na Sri Lance jest wzajemny szacunek pomiędzy wyznawcami różnych religii. Lankijczycy oczekują podobnego szacunku od turystów. Warto zatem zapamiętać kilka najważniejszych kwestii z tym związanych:

  • Do wszelkich świątyni, miejsc kultu, okolic stup czy pomników wchodzi się bez butów. Można jednak mieć na sobie skarpetki, co bardzo się przydaje podczas chodzenia po nagrzanych od słońca kamieniach.
  • Buty pozostawia się zwykle w specjalnych, przeznaczonych do tego, budkach. Warto z nich skorzystać, bo buty mogą zostać skradzione. Jeśli nie przez ludzi to przez… małpy.
  • W złym guście jest ustawianie się tyłem do pomników Buddy. Szczególnie w bliskiej odległości.
  • Posągów Buddy nie wolno też fotografować. Wyjątkowo źle odebrane będzie zatem selfie z Buddą – nie dość że turysta robi mu zdjęcie to jeszcze stoi tyłem…
  • W wielu knajpach na Sri Lance nie podadzą Wam alkoholu (nawet piwa) i jedzenia w okolicach zachodu słońca. Spotkaliśmy się z tą praktyką nawet w restauracji prowadzonej przez imigrantów. Zostaniecie grzecznie poproszeni o poczekanie z zamówieniem do zmroku.

Lankijczycy są zwykle bardzo mili i uśmiechnięci. Niestety wizerunek psują im ludzie nastawieni na wyciąganie pieniędzy od turystów. Wielu mężczyzn ma także problem z komunikacją z kobietami. Bardzo często, na przykład, witają parę słowami „Hello, sir” zwracając się wyłącznie do mężczyzny ignorując kompletnie kobietę.

Ciekawą kwestią jest zakup alkoholu. Jest on sprzedawany w specjalnych zakratowanych sklepach z alkoholem. Sprzedawcy mogą odmówić sprzedaży bez podania powodu. Często zdarza się też, że w pobliżu sklepów z alkoholem kręcą się podejrzani ludzie – raczej nie polecamy zakupów w pojedynkę.

Opalanie się topless jest generalnie zabronione. Można próbować na mniej dostępnych plażach, ale nie w obecności Lankijczyków.

PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE SRI LANKA

Ambasada RP w Indiach

Ambasador RP w Indiach jest akredytowany w Demokratycznej Socjalistycznej Republice Sri Lanki

Ambasada RP w New Delhi
50-M Shantipath, Chanakyapuri, 110021 New Delhi
tel. (0-09111) 514-96-900, 514-96-901
fax. (0-09111) 687-19-14
e-mail: polemb@touchtelindia.net
www.polandembassy.net 

Ambasada Sri Lanki w Polsce

Ambasada Demokratycznej-Socjalistycznej Republiki Sri Lanki.
al. Wilanowska 313A
02-665 Warszawa
tel. 853 88 96, 853 88 97
fax: 843 53 48
e-mail: lankaemb@medianet.pl
www.srilanka.pl

Follow Michał:

Na pokładzie samolotu w sumie już ponad czterokrotnie okrążyłem ziemię. Uwielbiam szukać lotów w zupełnie nowe, mało znane lokalizacje. Wakacje bez oszczędzania byłyby dla mnie nudne ;)

Latest posts from