Bagaż podręczny – czyli co można zabrać do samolotu?

with Brak komentarzy

bagaz podrecznyBagaż podręczny to bagaż, który zabieramy ze sobą na pokład samolotu. W zależności od polityki konkretnej linii lotniczej, różnić będą się dozwolone wymiary i waga takiego bagażu. Niektórzy przewoźnicy zezwalają na wniesienie na pokład kilku sztuk bagażu, inni wymagają zapakowania się do jednej torby.

W poniższym poradniku postaramy się wskazać cechy wspólne bagażu podręcznego we wszystkich liniach oraz podpowiedzieć jak efektywnie pakować się w bagaż podręczny. Odpowiemy ponadto na najpopularniejsze pytania: Co można zabrać do samolotu? Czego definitywnie nie można zabrać na pokład? Jakie wymiary powinien mieć bagaż podręczny? I wreszcie – czy można spakować się wyłącznie w bagaż podręczny na kilkutygodniowy wyjazd?

Wymiary bagażu podręcznego 

stojak
„Jeśli się mieści – zabierz na pokład” – podobne stojaki spotkacie na wielu lotniskach.

Jak wspomnieliśmy na początku – wymiary i waga dozwolonego bagażu podręcznego będą się różnić, w zależności od wybranej przez nas linii lotniczej. Najbardziej restrykcyjne pod tym względem są tzw. tanie linie lotnicze, które potrafią nawet pobierać dodatkowe opłaty za zabranie na pokład dużego plecaka czy torby.

Gdzie sprawdzić jak duży bagaż jest dozwolony? Poszukaj informacji o dozwolonym rozmiarze i wadze bagażu podręcznego na stronie internetowej swojej linii lotniczej. Jeśli strona nie ma polskiej wersji językowej, poszukaj fraz takich jak hand luggage, carry-on baggage cabbin baggage. Wymiary podawane są zwykle w centymetrach, a waga w kilogramach. Informację o tym jak duży bagaż możesz zabrać znajdziesz też często na swojej karcie pokładowej.

Wiele linii (np. Ryanair, Wizzair czy Lufthansa) stosuje specjalne „stojaki” do mierzenia bagażu na lotniskach. Jeśli twój bagaż podręczny wyda się obsłudze zbyt duży, zostaniesz poproszony o włożenie go w kieszeń „stojaka” – jeśli bagaż się zmieści, możesz zabrać go na pokład. Jeśli nie…

Co jeśli mój bagaż podręczny jest za duży? 

Jeśli obsługa na lotnisku stwierdzi, że twój bagaż podręczny jest zbyt duży by zabrać go na pokład, w większości przypadków zaproponuje ci odpłatne umieszczenie go w luku bagażowym. Jeśli nie chcesz dopłacać – musisz zmniejszyć jego rozmiar lub wagę. Sprawa jest prostsza, jeśli podróżujesz w grupie. Możesz wówczas poprosić swoich towarzyszy o to, by zabrali od ciebie kilka rzeczy (na miejscu, albo nawet w samolocie możesz zapakować je z powrotem). Gorzej, jeśli podróżujesz w pojedynkę – w takim wypadku musisz pożegnać się z kilkoma rzeczami.

Przede wszystkim warto jednak pamiętać o tym, by samemu sprawdzić swój bagaż podręczny przed udaniem się do bramki na lotnisku. Zmierz bagaż centymetrem i zważ go na wadze łazienkowej. Jeśli jesteś już w drodze – możesz zważyć swój bagaż na lotnisku, na przykład przy wolnym stanowisku odprawy bagażowej.

Płyny w bagażu podręcznym 

płyny w samolocie
Prawidłowo zapakowane płyny do bagażu podręcznego

Najbardziej restrykcyjne przepisy, dotyczące bagażu podręcznego, to te regulujące kwestię wnoszenia na pokład samolotu płynów. Wokół nich narosło też najwięcej legend i nieścisłości. Tymczasem, zasada jest prosta: w bagażu podręcznym mogą znajdować się tylko i wyłączenie płyny w opakowaniach o pojemności do 100 ml, zebrane w jedną plastikową torbę o wymiarach 20 cm x 20 cm.

Nie ma znaczenia, czy w twoim plecaku znajduje się otwarta butelka wody mineralnej, perfumy o pojemności 125 ml, czy 200 mililitrowy soczek w nieotwartym kartoniku. Wszystkie te przedmioty nie zostaną przepuszczone przez kontrolę bezpieczeństwa.

Nie bez znaczenia jest też fakt, w jaką torbę zapakujesz wszystkie płyny. Torba musi spełniać kilka kryteriów:

  • Oficjalne wymiary to 7″ x 8″ czyli 17,8 x 20,3 cm – w praktyce w Europie najpopularniejsze są torby 20 x 20 cm.
  • Pojemność torby nie może przekraczać 1 litra (0,95 litra wg. amerykańskich przepisów).
  • Torba musi być przezroczysta.
  • Torba musi posiadać zamknięcie wielokrotnego użytku (tzw. zip lock).

Warto zaopatrzyć się w kilka takich torebek zanim wyruszysz na lotnisko. Co prawda wiele lotnisk bezpłatnie udostępnia torebki (jeśli np. uszkodzisz swoją w trakcie podróży), ale zdarzają się też taki porty lotnicze, które potrafią sprzedawać torebki za kilkanaście a nawet kilkadziesiąt złotych! Nie wiesz gdzie zdobyć taką torebkę? Znajdziesz je w każdej drogerii, a także np. w markecie Ikea.

Czy pasta do zębów, fluid, dezodorant i maść to też płyny? 

Tak, wszelkie pasty, kremy, aerozole i żele są traktowane jako płyny i podlegają powyższym restrykcjom.

Czy mogę mieć błyszczyk i tusz do rzęs w torebce? 

Nie, podręczne produkty do makijażu także muszą znaleźć się w plastikowej torebce.

Picie i płynne jedzenie dla dzieci w samolocie.

Na pokład samolotu można zabrać płynne jedzenie dla dziecka do 24 miesięcy życia. Jeśli musisz zabrać na pokład jedzenie i picie dla starszych dzieci, zadbaj o to by znalazło się w pojemnikach o pojemności do 100 ml.

Przelewaj płyny do mniejszych opakowań.

Bardzo prawdopodobne, że twoja ulubiona pasta do zębów i żel pod prysznic są dostępne w mniejszych, 100 mililitrowych opakowaniach. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie możesz nabyć płynów w takiej formie – zaopatrz się w puste 100 mililitrowe opakowania. Możesz do nich przelać małą porcję swoich kosmetyków i zabrać je w podróż.

Jeśli nie masz miejsca w bagażu podręcznym, nie zabieraj niektórych kosmetyków.

Okej – to zdanie jest trochę kontrowersyjne 🙂 Spójrz jednak na sprawę realnie – w większości miejsc na świecie możesz kupić takie rzeczy jak żel pod prysznic czy pasta do zębów. Być może warto zatem zaoszczędzić miejsce w plecaku i zaopatrzyć się w te, niezbyt drogie w dużej części świata, produkty na miejscu? Co więcej, zamiast żelu pod prysznic możesz zabrać… mydło w kostce. Takie mydło nie jest „płynem” i możesz spokojnie wrzucić je do plecaka między skarpetki. Jeśli podróżujecie w grupie – myślcie kolektywnie. Jedna pasta do zębów wystarczy czterem osobom na tydzień. Nie musicie zabierać czterech.

Jedzenie do samolotu 

kanapka do samolotu
Kanapki do samolotu? Jak najbardziej.

Restrykcyjne podejście do przewożenia płynów w samolotach spowodowało, że wiele osób unika również zabierania do samolotu jedzenia. Niepotrzebnie, jeśli produkt spożywczy nie ma płynnej formy, możesz go zabrać do samolotu bez obaw. Jedzenie nie musi też być zapakowane w żaden szczególny sposób. Pamiętaj jednak, że podczas kontroli bezpieczeństwa pracownik lotniska może poprosić cię o odpakowanie jedzenia, by mógł sprawdzić czy na pewno przewozisz tylko jedzenie. Najlepiej wybierz zatem przezroczystą, plastikową torebkę – taką jak na płyny.

Możesz zatem zabrać ze sobą kanapki, jabłko, banana, batoniki, chrupki, sałatkę, gumy do żucia, cukierki itd.

Nie zabieraj jednak płynnych produktów takich jak: jogurty, mleko, płynne (lub bardzo miękkie) sery, musy, zupy, sosy, pasty, smoothie i innych płynów.

Przygotowując prowiant do samolotu pamiętaj, że wraz z tobą, na niewielkiej przestrzeni, będą podróżować dziesiątki innych osób. Unikaj zatem produktów o intensywnym czy specyficznym zapachu. Dla własnego komfortu, unikaj też produktów wywołujących wzdęcia czy inne problemy trawienne.

Produkty zakupione w strefie wolnocłowej 

transfer bag
Prawidłowo zapakowany transfer bag – widoczne produkty oraz paragon.

Przejście przez kontrolę bezpieczeństwa nie zawsze oznacza koniec restrykcji związanych z bagażem podręcznym. Niektóre linie lotnicze wymagają by przed wejściem na pokład samolotu wszystkie towary zakupione w strefie wolnocłowej zostały zapakowane do bagażu podręcznego. Jeśli twój bagaż jest pełen po brzegi, przed zrobieniem zakupów w strefie bezcłowej, sprawdź jaką politykę ma twój przewoźnik. Przydatne informacje na ten temat znajdziesz na stronie internetowej linii. Często znajdują się one także przy bramkach, na specjalnych stojakach do odmierzania prawidłowego rozmiaru bagażu.

Pamiętaj, że po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa nie obowiązują już przepisy dotyczące płynów. W strefie wolnocłowej możesz bez przeszkód zakupić zarówno butelkę wody jak i duże perfumy.

Uwaga, jeśli zamierzasz udać się z zakupami w dalszą drogę (na przykład masz po drodze przesiadkę) będą one musiały przejść przez kontrolę bezpieczeństwa na kolejnym lotnisku! W takim wypadku przy kasie poproś o zapakowanie w specjalną torbę tzw. „transfer bag”. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku produktów zakupionych na pokładzie samolotu. Prosząc o „transfer bag” zawsze poinformuj sprzedawcę o końcowej destynacji. W torbie, oprócz zakupionych produktów, powinien znaleźć się też łatwo widoczny paragon potwierdzający transakcję. Torba nie może zostać otwarta aż do lądowania w porcie docelowym.

Czy mogę zabrać do samolotu damską torebkę? 

Zarówno torebka, jak i torba z laptopem, aparat fotograficzny w pokrowcu, książka, tablet itd. – mogą być traktowane jako dodatkowa sztuka bagażu podręcznego. Jest to o tyle ważne, że nie wszystkie linie lotnicze zezwalają na wniesienie takiego „bagażu” na pokład. Przed wylotem sprawdź jaką politykę w tym zakresie stosuje twój przewoźnik (najlepiej na jego stronie internetowej). W razie czego pamiętaj, że najbezpieczniej jest zawsze zapakować wszystko do jednego bagażu. W przypadku mniejszych przedmiotów, możesz też wykorzystać kieszenie – to co masz na sobie nie jest bagażem.

Elektronika na pokładzie samolotu 

elektronika w samolocie
Bez przeszkód możesz używać swoich urządzeń w samolocie. Pamiętaj jedynie by włączyć „tryb samolotowy”.

W podróż samolotem możesz bez problemu zabrać większość urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Bez problemu na pokładzie samolotu możesz zatem skorzystać z laptopa, smartfona czy czytnika ebooków. Bez obaw możemy spakować także konsolę do gier, aparat fotograficzny, tablet, elektryczną szczoteczkę do zębów czy golarkę. Jest jednak kilka urządzeń, których nie możesz ze sobą zabrać:

W bagażu podręcznym nie można przewozić:

  • Elektronarzędzi takich jak wiertarki, szlifierki itd.
  • Urządzeń samobalansujących takich jak hoverboardy, soloway itd.
  • Urządzeń z bateriami typu Li-On i Li-Po, których pojemność przekracza 160 watogodzin.

Pamiętaj, że urządzeń elektronicznych na pokładzie samolotu możesz używać tylko przy zgaszonej kontrolce „zapnij pasy”. Telefon komórkowy, tablet czy inne urządzenia korzystające z sieci komórkowej muszą być ustawione na „tryb samolotowy” podczas całego lotu.

Jeśli podczas lotu zamierzasz słuchać muzyki czy oglądać filmy – pamiętaj o zabraniu ze sobą słuchawek, tak by nie przeszkadzać innym pasażerom.

Baterie w bagażu podręcznym.

Seria pożarów smartfonów, jednego z czołowych producentów, spowodowała zaostrzenie przepisów dotyczących przewozu baterii na pokładzie samolotu. Zapamiętajcie kilka najważniejszych faktów:

  • Baterie we wszystkich urządzeniach elektronicznych powinny być naładowane, tak by może było je włączyć podczas kontroli bezpieczeństwa.
  • Wszelkie „zapasowe” baterie powinny być zabezpieczone przed uszkodzeniem lub zwarciem. W przypadku zwykłych baterii, oznacza to zwykle oryginalne opakowanie, w przypadku akumulatorów – specjalne torby do przewozu akumulatorów.
  • Zakaz przewożenia akumulatorów o pojemności powyżej 160Wh.
  • Akumulatory o pojemności pomiędzy 100 – 160Wh można przewozić wyłącznie po uzyskaniu zgody linii lotniczych.
  • Akumulatory o pojemności poniżej 100Wh można przewozić, jednak należy pamiętać o zapakowaniu ich w specjalne torby zapobiegające uszkodzeniom i zwarciom.
  • Nie można przewozić więcej niż 4 akumulatorów na jednego pasażera.
  • Akumulatory typu Li-Po (np. do dronów), muszą być umieszczone w specjalnych ogniotrwałych torebkach (dostępne w internecie za kilkanaście złotych).
  • Akumulatory Li-Po powinny być transportowane naładowane w ok. 30%.
  • Niektóre linie lotnicze (np. Wizzair) wymagają by każdy akumulator Li-Po miał osobne opakowanie (jedna torebka z czterema miejscami odpada).

Uwaga – jeśli podróżujesz do USA lub Wielkiej Brytanii z krajów takich jak Jordania, Kuwejt, Katar, Turcja, Maroko, Egipt, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie (w tym Dubaj ) – w bagażu podręcznym nie możesz mieć żadnych urządzeń większych od smartfona!

Ostre przedmioty 

Do samolotu w żadnym wypadku nie możesz zabrać żadnych ostrych przedmiotów. Zostaw zatem w domu przedmioty takie jak: noże, nożyczki, cążki do paznokci, metalowe pilniczki, sztućce, scyzoryki, korkociągi, szpikulce do lodu, śledzie do namiotu, szpilki itd.

Niektóre linie lotnicze zezwalają na zabranie na pokład niewielkich nożyczek (np. do paznokci), pod warunkiem, że nie są dłuższe niż 4 cale (10,16 cm).

Czego jeszcze nie można zabrać do samolotu? 

Wśród przedmiotów, których umieszczenie w bagażu podręcznym jest zakazane znajdują się ponadto na przykład:

  • Większość sprzętu do uprawiania sportu.
  • Gaz pieprzowy, kastety, pałki itd.
  • „Kule śnieżne” – szklane pamiątki, które po wstrząśnięciu imitują opady śniegu.
  • Żelowe wkładki do butów.
  • Żelowe świece – świece z wosku czy parafiny można bez obaw przewozić w bagażu podręcznym. Żelowe wersje są jednak zakazane.
  • Zapalniczki i zapałki – wiele linii twierdzi, że przewóz jednej zapalniczki i jednej paczki zapałek jest dozwolony. W praktyce większość kontroli bezpieczeństwa zakończy się odebraniem tych rzeczy.

Jak spakować się tylko w bagaż podręczny?

jak się pakować
Tanie podróżowanie często oznacza mądre pakowanie

Biorąc pod uwagę wszystkie te obostrzenia, nasuwa się pytanie: czy można spakować się na dłuższy wyjazd tylko w bagaż podręczny? Pytanie jest zasadne, ponieważ często tanie loty oznaczają brak wygodnego bagażu nadawanego. Wówczas stajmy przed wyborem – dopłacić za bagaż lub zapakować się tylko w bagaż podręczny.

Odpowiedź na to pytanie brzmi TAK, jak najbardziej można spakować się na dłuższy wyjazd wyłącznie w bagaż podręczny. Na ile dni? To już kwestia dość indywidualna, ale 2-3 tygodnie nie powinny być problemem.

Jak się do tego zabrać?

  1. Pierwsza zasada to travel light, czyli nie bierz ze sobą zbyt wielu rzeczy. Zrezygnuj ze wszystkiego co nie jest ci absolutnie niezbędne. Jeśli lecisz na wakacje do tropikalnego kraju, zabierz stroje kąpielowe a nie ciepłe bluzy. Ubierz jedną bluzę na siebie, tak by była pod ręką tam gdzie jest chłodno (na lotnisku czy w samolocie), a nie zajmowała bezcennego miejsca w plecaku. Nie bierz ze sobą trzech par butów mających takie samo zastosowanie (czerwone klapki, niebieskie japonki i zielone baleriny). Wybieraj rzeczy maksymalnie uniwersalne – w przypadku butów – adidasy. Jeśli na miejscu nie zamierzacie odwiedzać eleganckich restauracji – zostaw modną czerwoną sukienkę w domu. Zamiast niej zabierz wygodne spodnie. To samo tyczy się każdej innej rzeczy, którą zamierzasz ubrać tylko raz, czy na specjalną okazję. Czytasz książki? Zainwestuj w tani model czytnika ebooków i zabierz go, zamiast kilku dużych i ciężkich papierowych tomów.
  2. Zaplanuj pakowanie z góry. Pomyśl o tym co chcesz ze sobą zabrać. Zrób wcześniej listę rzeczy, a po kilku dniach zabierz się za… wykreślanie. Przemyśl każdą pozycję na liście: czy na pewno jest niezbędna, czy nie da się kupić tego na miejscu za rozsądną cenę, czy nie zabiera tego ktoś ze współpasażerów itd.
  3. Przemyśl pranie ubrań na miejscu. Zabieranie jednego czystego kompletu ubrań na każdy dzień to prosta droga do ogromnego bagażu i kosztów związanych z jego wykupieniem. Wypranie kilku par skarpetek będzie z pewnością dużo tańsze 😉
  4. Jeśli podróżujecie grupą, myślcie jako grupa. Jeśli wyjazd nie jest długi – zabierzcie jedną pastę do zębów, jeden środek na komary itd. Przed wyjazdem zróbcie listę rzeczy, którymi możecie się podzielić. Jeśli macie do zabrania kilka większych rzeczy, podzielcie się miejscem w plecakach, tak by każdy mieścił się w wyznaczonych limitach wagi i rozmiaru. Po wyjściu z samolotu możecie się przepakować.
  5. Pomyśl o tym do czego się zapakujesz. Sprawdź jakie są wymiary bagażu podręcznego w liniach, którymi będzie podróżować i porównaj to z posiadanymi torbami czy plecakami. Jeśli nie są one zbliżone wymiarami do maksymalnych, lub same w sobie zajmują dużo miejsca (np. torba z tworzywa sztucznego) – być może warto rozważyć zakup nowego bagażu. Zdecydowanie polecam w tym miejscu zakup plecaka turystycznego – plecak jest wykonany z materiału, więc sam w sobie jest lekki i nie zajmuje wiele miejsca. Poza tym, na dłuższe podróże jest znacznie wygodniejszy niż walizka. Przydatne są także boczne kieszenie plecaka, w których możesz umieścić np. kilka ciuchów, by szybko przebrać się podczas dłuższej przesiadki, czy też przedmioty, które musisz wyciągać z bagażu podczas kontroli bezpieczeństwa.
  6. Zawsze i w każdej sytuacji oszczędzaj miejsce w plecaku/torbie. Usuń wszelkie zbędne elementy takie jak metki, opakowania, siatki, worki itd. Ciasno pozwijaj ubrania, tak by nie zabierać wraz z nimi powietrza. Do butów wciśnij zwinięte skarpetki, wykorzystując pustą przestrzeń w ich środku.
  7. Plastikową torebkę z płynami i urządzenia elektroniczne, które musisz wyciągnąć podczas kontroli bezpieczeństwa, pakuj na samym końcu. Dzięki temu unikniesz poszukiwań w maksymalnie wypchanym bagażu, co w praktyce oznacza pakowanie się od nowa pod presją czasu na lotnisku.
  8. Pamiętaj, że to co nosisz na sobie nie wlicza się w bagaż podręczny. Kurtkę, czy bluzę zajmującą dużo miejsca w plecaku załóż na siebie, po czym… wciśnij ją do plecaka już w samolocie. Wykorzystaj też pojemność kieszeni wierzchniego ubrania.

Na koniec, jako motywację przed swoim pierwszym „ekstremalnym” pakowaniem, obejrzyj ten film 🙂

Follow Michał:

Na pokładzie samolotu w sumie już ponad czterokrotnie okrążyłem ziemię. Uwielbiam szukać lotów w zupełnie nowe, mało znane lokalizacje. Wakacje bez oszczędzania byłyby dla mnie nudne ;)

Latest posts from